PIŠE DRAŽEN KRUŠELJ

U PRVIH 25 MINUTA DINAMOV 'MMA-BORAC' MOGAO JE HAJDUK PRETVORITI U - FAŠIRANO MESO! Sve se promijenilo nakon jednog duela, a onda nova utakmica

Piše: Dražen KrušeljObjavljeno: 22. studeni 2019. 23:32

Dinamo je u derbiju počastio Hajduk s tridesetak minuta vožnje na toboganu smrti, ali mu se onda samilosno osmjehnuo, pogladio ga po glavi i velikodušno mu spakirao bod u prtljagu za povratak u Split. Sada Dinamov navijač u tih nadahnutih pola sata traži ohrabrenje da bi protiv Atalante u utorak "plavi" mogli doći do željenog rezultata. Na drugoj strani, Hajduk likuje jer je srčanim remijem spasio prvenstvo od onog uvijek istog, depresivnog raspleta u kojem prvaka doznajemo već u studenom, najkasnije u prosincu...

Dinamove (i ne samo njegove) utakmice posljednjih tjedana vrte se pod radnim naslovom "nogomet po Bruni Petkoviću", pa se tako i prvo poluvrijeme derbija okretalo oko robusnog napadača koji bi se mogao tući u MMA kavezu, ali umjesto toga dribla poput Neymara i štopa loptu akrobatski poput Ibrahimovića. Do polovice poluvremena Petković se više puta okrutno našalio s užom Hajdukovom obranom. Kada bi se ogradio, ukopao na mjestu s loptom u nogama i u sljedećoj sekundi eksplozivno pružio korak, hajdukovci bi mu "izvlačili poluge" i trgali dres riskirajući isključenje. Kada bi se okomito spustio prema kaznenom prostoru, lažnjakom bi na Hitrec-Kacian poslao suparničkog stopera, ali bi na kraju s pet metara loptom u glavu pogodio vratara Ljubića.

Zagreb, 221119.
Stadion Maksimir.
Nogometna utakmica HT Prva liga, 16. kolo, GNK Dinamo - HNK Hajduk.
Na fotografiji: Kalik Antony
Goran Mehkek / CROPIX

Petković je, ukratko, do sredine prvog dijela vladao utakmicom prijeteći da Hajduk pretvori u "faširano meso", ali je potom iz jednog duela izašao šepajući i narednih 25 minuta je više poskakivao i pazio da ne pogorša ozljedu, nego što je zapravo igrao. Na semaforu je u tom trenutku već pisalo 1-0, a štafetu iz njegovih ruku spremno je preuzeo Luka Ivanušec. U duelu je djelovao superiorno, a kada bi frontalno krenuo na igrača, svaki suparnikov start bio je na granici žutog kartona.

Hajduk je jedva držao glavu iznad vode, u početnih 25 minuta u Bebekovoj su bilježnici završila trojica Burićevih igrača (Simić, Ismajli, Kalik) i malo je čudo da su Splićani završnicu prvog dijela dočekali s minimalnim zaostatkom. A onda su - milijun puta viđeno na nogometnim terenima - Hajdukovi nogometaši u sekundi napustili poziciju autsajdera i vratili se u ravnotežu. Prvi i jedini prekršaj "plavih" u prvom poluvremenu rezultirao je opravdano dosuđenim udarcem s bijele točke. Caktašev udarac, lakat Leovca u kaznenom prostoru, Caktaševa žestoka egzekucija.

I neka nova utakmica u nastavku. Hajduk je nastavio igrati podređenu ulogu, ali svjesno, sada pod vlastitim uvjetima. Burić je napunio sredinu terena tijelima, indisponiranog Jradija zamijenio je električnim Jakolišem, nakon odbijanaca i "glavometa" na sredini terena Hajdukovi su nogometaši često osvajali druge lopte i na koncu uveli dinamovce u nervozu. Iz tog treperećeg raspoloženja Dani Olmo napokon je iskoračio u 73. minuti, kada se s dva driblinga izborio za malo životnog prostora na rubu kaznenog prostora. Uslijedila je "bomba" čiju je putanju Ljubić pročitao i spasio mrežu. Vratar koji se široj publici predstavio krajem kolovoza odličnom partijom u derbiju Hajduka i Dinama (1-0) očito nije tip koji bi patio od treme. Derbije apsolvira bez puno muke, sinoć je u Maksimiru bio ponajbolji hajdukovac, ali nisu puno zaostajali niti igrači uže obrane, strijelac Caktaš i korpulentni, žestoki Eduok...

23. travanj 2024 05:08