DUJE KLARIC Cropix
ABA LIGA

Zadru je zabio 47, Ciboni 35, a sad je i Splitu uvalio 37 i ostavio nemoćne Žute u velikom zaostatku

Split je tako ostao na dvije pobjede u dosadašnjih 9 kola regionalnog nadmetanja.
Piše: Tvrtko PuljićObjavljeno: 05. prosinac 2022. 20:19

MORNAR - SPLIT 104:88 (24:22, 28:26, 25:19, 27:21)

BAR - SD Topolica. Gledatelja 562. Suci: Javor, Nikolić i Arsenijević.

MORNAR: Russell 37p, 9s, 11a, 3ul, 4il, Živanović 10p, 3s, Pierce, Vranković 11p, 4s, Kovačević 2p, 3s, Marljukić, Pecarski 26p, 9s, Vesković, Miković 2, Vujačić, Diong 10p, 6s, Vranješ 6p, 3s.

SPLIT: Sullivan 16p, 7s, Gizdavčić 10p, 3a, Runjić 14, Ukić 11p, 7a, Jukić 7p, 6s, Perkušić 5, Dubravčić, Nelson 5, Mavra 18p, 4s, 6a, 5il, Šarić 2.

Negdje u vrijeme kad se približavalo poluvremenu u Baru, Dominik Livaković je radio čuda u Dohi i odvodio Hrvatsku prema četvrtfinalu svjetske smotre. Negdje u to vrijeme Split je i te kako bio živ na gostovanju kod Mornara, jer domaćin je veliki odmor otišao sa 52:48.

U poluvremenu su Splitovi igrači sigurno saznali što se dogodilo na SP-u, kako je Hrvatska prošla Japan, ali to ih nije moglo dodatno pogurati do pobjede, koja bi, vjerojatno bila, u tretmanu senzacije. Mornar je na krilima Darona Russella već u trećem kvartalu imao dvoznamenkastu prednost, a onda u posljednjih deset minuta i definitivno otpuhao splitske nade. Završilo je 104:88, a kakva je bila obrana Splita, najbolje će sugerirati tih 104 poena, jer Mornar toliko nikome nije zabio ove sezone, bez obzira na to što tu igra Daron Russell, čudesno brzi strijelac momčadi Iz Bara.

Daron Russell je Zadru ranije zabio 47, Ciboni, ali tu je bio i poraz, 35 poena, da bi Splitu uvalio 37, ali imao je i 11 asista te devet skokova, pa mu je samo skok nedostajao do triple-doublea. Russell je na koncu pošto poto želio novih 40 poena, pa se napucavao za tri poena i ostao na šutu 6-18 za tricu. Usput, najveća razlika u ovoj utakmici bila je upravo na skoku, jer je Mornar na kraju skočio 40, a Split samo 27 puta.

Roko Ukić je u svom povratku na teren i u danu kada je slavio 38. rođendan ostao u igri 27 minuta i za to vrijeme ubacio 11 poena (šut iz igre 2-10, za tri 2-8), uz dva skoka, sedam asista i dvije ukradene lopte. Na koncu je dvije minute do sirene jedva odšetao do klupe, vjerojatno posve iscrpljen nakon što pola godine nije odigrao utakmicu pet na pet, a do pred mjesec dana niti zaigrao pet na pet. Puno bi bilo i za nekog tko ima puno manje od 38...

Žuti su tako ostali na dvije pobjede u dosadašnjih devet kola ABA lige, Mornar je dohvatio četvrtu i pobjegao s dna. Split još ima pobjedu viška u odnosu na Borac, a dvije pobjede ima i MZT. Uglavnom, slijedi mu grčevita borba za ostanak. Ali, to je bilo za očekivati u najavama za sezonu. Split u punoj momčadi, a u Baru je falio Shorter, Đogo je već raskinuo ugovor, a Vuko se tko zna kada vraća može do nekih regionalnih pobjeda, ali i one će se u pravilu događati na Gripama, a ne u gostima.

Ali, prije toga, već u srijedu od 18 sati, Split će na noge Cibone u osmini finala Kupa Krešimira Ćosića. Možda i sa Shannonom Shorterom u sastavu. I tu će svakako pokušati izboriti Final Eight. Jer, znate kako je to s hrvatskim klubovima. Izvan granice je cilj ne ispasti, a kod kuće boriti se za domaće trofeje. Jedan cilj u sezoni, stoga, visi o niti Ciboni i Splitu već u srijedu.

20. travanj 2024 17:03