Da vam je netko uoči sezone kazao kako će u dva najpopularnija sporta u Europi, u najelitnijim ligama istih, na vrhu ljestvica biti Aston Villa u nogometu i Žalgiris u košarci, malo tko bi u to povjerovao.
I evo nas, u košarkaškoj Euroligi je nakon sedam odigranih kola na vrhu ljestvice Žalgiris. Momčad iz Kaunasa ima proračun od 17 milijuna eura, pri tome na plaće igrača i stručni stožer troši između šest i sedam milijuna eura. Niti jedan igrač nema godišnju plaću od milijun eura. I takav Žalgiris je u sedam nastupa u Euroligi izgubio samo jednom, i to od Olympiacosa, pa treba ustvrditi da Andrea Trinchieri na klupi litavske momčadi radi malo čudo.
Dovoljno vremena za uvid
Uzmite samo da Zvezda i Partizan, dva kluba iz susjedne države, s kojima se često s ove stare granice vole vući paralele, na Vučićev pogon imaju kombinirane proračune od 50 milijuna eura. A nakon sedam odigranih euroligaških kola zajedno imaju pobjedu manje od Žalgirisa!
Sedam euroligaških kola je dovoljno vremena da se utvrde startne pozicije i stekne uvid o tome kakva bi ovo mogla biti sezona. A čini se da nas čeka nikada veća izjednačenost, jer nakon sedam kola možda samo Alba ne računa da bi se na koncu mogla dokopati postsezone, zaigrati u play-inu. Svi drugi na to i te kako računaju.
Odmah iza Žalgirisa su branitelj naslova Panathinaikos, ali i Barcelona i Fenerbahče, dok sve tri momčadi računaju da bi do kraja mogle ugledati i Final Four. S njima je na omjeru 5-2 i Bayern, što pokazuje kako je Gordon Herbert, nakon što je Nijemce odveo do naslova svjetskog prvaka, u svom trenerskom zenitu.
S omjerom 4-3, u sredini ljestvice korektno otvaranje sezone imaju Olympiacos, Efes, Baskonia, Monaco i novak u ligi Paris. Za Olympiacos je sve osim Final Foura razočaranje, jer on ima najskupljeg igrača Europe, Sašu Vezenkova. Samo Vezenkov i Evan Fournier, povratnik iz NBA lige stoje zajedno kao cijeli igrački kadar Žalgirisa, koji za sada ima dvije pobjede više od momčadi iz Pireja.
Na omjeru 4-3 je i Efes kojega je ljetos složio Tomislav Mijatović, jedni hrvatski euroligaški trener. Efes želi play-off, u nekom idealnom raspletu i Final Four, s obzirom na to da igraju bez ozlijeđenog Shanea Larkina, drže se jako dobro.
Real Madrid računa ne na Final Four, nego na naslov prvaka, ali za sada je na omjeru 3-4. Mario Hezonja imao je problema s bolesti, izgubio je sedam kilograma, no vrlo brzo je postao, uz Facunda Campazza, i najvažniji igrač u sustavu Chusa Matea.
Vrlo skromno su u sezoni krenuli beogradski euroligaši. Zvezda je na omjeru 3-4, Partizan je još lošiji, tek na 2-5. S obzirom na ulaganja, ovo je ispod svih očekivanja, jer su oba kluba najavljivala borbu za Final Four, ne samo siguran ulazak u doigravanje.
Maccabi plaća danak
Usput, oba kluba imaju velike prigovore na suđenje, to se može povezati i s odlukom Eurolige prema kojoj suci iz ABA lige, iako nisu Srbi, ne mogu suditi utakmice Partizana i Zvezde, što ranije nije bio slučaj.
Ništa se ne mijenja niti u lošim prezentacijama Milana i Virtusa, dva talijanska kluba, dok Maccabi plaća danak nemogućnosti igranja u Tel Avivu, pa i dalje Beograd koristi kao domaći parket...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....