Nenad Dugi / CROPIX
EUROLIGA

Cedevite do povijesne pobjede, učitelj Maljković sredio učenika Ivanovića!

Košarkaši Cedevite upisali u prvu euroligašku pobjedu u povijesti. U Domu Dražena Petrovića hrvatski viceprvaci su pobijedili španjolsku Caju Laboral 76-69
Piše: Sportske novostiObjavljeno: 09. studeni 2012. 21:28

Veliku pobjedu ostvarila je Cedevita protiv Caje Laboral u Draženovom domu. Prva euroligaška za klub, ali i prva pod Tornjem nakon dvije i pol godine.

Zagreb, naime, prošle sezone nije igrao u Draženovom domu, dok je Cibona sezonu ranije izgubila svih pet domaćih, kao i gostujućih utakmica. Posljednju euroligašku pobjedu prije ove Cedevitine, Draženov dom je vidio 3. ožujka 2010, kad je Cibona razbila Himki...

Povratak Marka Tomasa dao je Cedeviti ono čemu se Božo Maljković nadao. Kad je u devetoj minuti Tomas stupio na parket, a s njega izašao najopasniji gostujući igrač Nemanja Bjelica, Caja Laboral je šest minuta bila bez koša, te je Cedevita tricama Greena i Gelabalea, te ubačajima Andrića, povela 34:30 u završnici poluvremena.

Uz raspucanog Wrighta, te dominaciju pod košem budući da su Bilan i Andrić lako izlazili na kraj s Lampeom, ključna je bila obrana. U kojoj je konačno sve funkcioniralo. Pogotovo kad su na krilnim pozicijama zajedno igrali Tomas i Gelabale, pa je Cedevita mogla puno preuzimati. Pritom je Gelabale bio izuzetno agresivan na napadačkom skoku, a lopte su pod košem Caje Laboral uzimali i Bilan, i Andrić.

Međutim, iako se mučio, jako mučio sa šutom, što i nije čudno budući da mu je posljednja euroligaška utakmica prije sedam mjeseci bila jedna od desetak koliko ih je odigrao u godinu dana, Cedevita je razliku radila na parketu s Tomasom. Koji je otvorio drugo poluvrijeme u petorci, a u seriji 6-0 za značajnih +11 (45:34) zabijali su Gelabale, Bilan i Wright. Prednost koja je do kraja treće četvrtine, nakon trice Wrighta i ubačaja Gelabalea narasla na 58:46.

Caja Laboral, odnosno njezin trener Duško Ivanović, šansu je pokušala 'kupiti' s Nocionijem na 'četvorci', no, nakon što je Argentinac u kratkom vremenu nanizao osam poena, a svih 12 zabio je u posljednjoj četvrtini, Predrag Šuput je tricom pet minuta prije kraja postavio 69:58. Pa je šansu - i to za Top 16 - na kraju 'kupila' Cedevita.

CEDEVITA - CAJA LABORAL 76-69

(24:24, 15:10, 19:12, 18:23)

ZAGREB - KC Dražen Petrović. Gledatelja 3.000. Suci: Ziemblicki, Trawicki (oba Poljska) i Chiari (Italija).

CEDEVITA: Car, Wright 14, Šuput 12, Babić, Andrić 8, Suton, Bilan 16 (2-4), Ilievski 3 (1-1), Gelabale 11, Nurkić, Tomas 6 (4-5), Green 6 (1-2).

CAJA LABORAL: Nocioni 12 (4-6), Rochestie 2 (0-1), M. Bjelica, Cabezas 6 (2-2), San Emeterio 15 (2-2), Pleiss 2, Huertel, Oleson 8 (2-2), Lampe 11 (4-4), N. Bjelica 7, Causeur 6.

17. svibanj 2024 07:53