Bojan Bogdanović i LeBron James

USA TODAY SPORTS/DDP USA/PROFIMEDIA
ČUDESAN NASTUP HRVATA

‘Borili smo se cijelu noć, ali mislim da smo imali previše pogrešaka u prvom poluvremenu‘
Piše: SN, HinaObjavljeno: 12. prosinac 2022. 06:39

Veliku večer imao je Bojan Bogdanović, ali ni to nije bilo dovoljno da njegovi Detroit Pistonsi pred svojom publikom u Little Caesars Areni sruše Los Angeles Lakerse (117-124).

U noći s nedjelje na ponedjeljak hrvatski je košarkaš odigrao svoju utakmicu sezone upisavši 38 poena, četiri skoka i dvije asistencije za nešto manje od 35 minuta provedenih na parketu, a posebno će se pamtiti njegov učinak u trećoj četvrtini.

Vodili su Lakersi 49-61 na poluvremenu, ali onda je Bogdanović odigrao čudesnu četvrtinu u kojoj je ubacio 25 poena i tako vratio Pistonse u život.

- Borili smo se cijelu noć, ali mislim da smo imali previše pogrešaka u prvom poluvremenu. Sigurno smo im dali 10 laganih polaganja i zakucavanja, a takve stvari razbijaju vašu obranu, rekao je Babo nakon utakmice.

Kod gostujućeg sastava najraspoloženiji bili su LeBron James s 35 poena, pet skokova i pet asistencija te Anthony Davis koji je upisao poen manje uz 15 skokova i sedam asistencija.

Detroitu je ovo bio treći poraz zaredom, dok su Lakersi jedan takav niz upravo prekinuli.

Na parketu je u kasnim nedjeljnim satima bio i Dario Šarić. Njegovi Phoenix Sunsi izgubili su nakon produžetaka na gostovanju kod New Orleans Pelicansa 129-124 (117-117). Hrvatski je košarkaš za 21 minutu na parketu upisao pet poena, tri skoka i tri asistencije, dok je najbolji strijelac utakmice bio Zion Williamson s 35 poena. Odličan je bio i CJ McCollum koji je uz 29 poena imao i sedam asistencija, a veliki doprinos s klupe dali su Naji Marshall sa 16 poena i Larry Nance Jr. s 15 uz sedam skokova.

Sunsi su bili oslabljeni neigranjem njihovog prvog strijelca Devina Bookera pa su napadački teret preuzeli Deandre Ayton i Mikal Bridges. Ayton je završio s 28 poena, 12 skokova i pet asistencija, a Bridges je ubacio 27 poena pogodivši pet trica.

Za nešto više je Sunsima nedostajao veći doprinos Chrisa Paula koji je imao 11 asistencija i pogodio dvicu za produžetak, ali je ostao na samo šest poena uz šut 3/10.

Fantastičan nastup Embiida

Istaknimo i monstruozan nastup Joela Embiida koji je za 34 minute upisao 53 poena, 12 skokova i tri asistencije u pobjedi Philadelphije 76ers nad Charlotte Hornetsima (131-113). Embiid je imao odličnog pomagača u liku Jamesa Hardena koji je došao do 19 poena, 16 asistencija i devet skokova. Terry Rozier je predvodio Hornetse s 29 poena, osam skokova i šest asistencija, a 29 poena je ubacio i Kelly Oubre Jr.

Neočekivani poraz doživjeli su Milwaukee Bucksi koji su u Houston donijeli pobjednički niz od četiri utakmice, ali ih je najlošija momčad Zapadne konferencije svladala s 97-92. Rocketse je u tom dvoboju vodio pomoćni trener John Lucas, zamijenivši glavnog trenera Stephena Silasa koji je izostao zbog smrti svog oca, Paula Silasa, dugogodišnjeg NBA igrača i trenera.

Jalen Green je u osmoj ovosezonskoj pobjedi Houstona bio najbolji s 30 poena i sedam skokova, a pratio ga je Kevin Porter Jr. s 18 poena i sedam asistencija.

Jrue Holiday je s 25 poena i osam asistencija bio najbolji igrač gostiju koji su imali vrlo lošu šutersku večer (33/90 iz igre, 12/43 za tricu). Giannis Antetokounmpo je završio dvoboj sa 16 poena i 18 skokova, a Bobby Portis je spojio 17 poena i 15 skokova.

Dramatičnu završnicu vidjeli su gledatelji u Atlanti, a navijače Hawksa je razveselio je novak A.J. Griffin pogotkom sa zvukom sirene kojim je domaća momčad svladala Chicago Bullse sa 123-122 u produžetku.

DeMar DeRozan je s 34 poena, 13 skokova i osam asistencija bio najbolji igrač utakmice, a kad je pogodio tri slobodna bacanja pola sekunde prije kraja produžetka za vodstvo Bullsa 122-121, činilo se da je donio pobjedu svojoj momčadi.

No, s tim se nisu složili domaći košarkaši. Jalen Johnson je ubacio loptu sa strane, a A.J. Griffin je uspio uhvatiti u zraku te u okretu od 180 stupnjeva na vrijeme ispustiti i pogoditi za pobjedu s udaljenosti od dva metra te tako drugi put ove sezone donijeti slavlje svojoj momčadi uz zvuk sirene.

Bullsi su do pobjede mogli i u osnovnom dijelu utakmice, ali je Derrick Jones Jr. 0.4 sekundi prije kraja promašio drugo slobodno bacanje kod rezultata 110-110.

Najbolji strijelac Hawksa bio je Bogdan Bogdanović s 28 poena, sedam skokova i pet asistencija, ali je umalo ispao tragičar, jer je pri kraju produžetka, pri vodstvu Atlante 121-119, skrivio osobnu pogrešku koja je DeRozanu donijela tri slobodna bacanja. Trae Young je spojio 19 poena i 14 asistencija za pobjednike.

Prvi izbor ovogodišnjeg drafta Paulo Banchero postigao je 20 poena, uz 12 skokova i pet asistencija u domaćoj pobjedi Orlando Magica protiv Toronto Raptorsa (111-99), dok je najbolji strijelac domaćih bio Moritz Wagner s 23 poena. Kod gostiju je najbolji ukupni učinak imao Pascal Siakam s 19 poena, šest skokova i sedam asistencija. Garry Trent Jr. je ubacio 24, a Fred VanVleet 20 poena.

Za pobjedu New York Knicksa 112-99 protiv gostiju iz Sacramenta, najzaslužniji je bio RJ Barrett s 27 poena, devet skokova i šest asistencija, a 27 poena je ubacio i Julius Randle. Kingse je predvodio Domantas Sabonis s 20 poena i 12 skokova.