Piše: Jurica Radić, SNObjavljeno: 11. veljača 2024. 16:44

HAJDUK - SLAVEN BELUPO 4:0 (Kalinić 45+2, Brekalo 48., Kalik 51., Čuić 67.)

HAJDUK (4-3-3): Lučić - Sigur, Uremović?, Šarlija (od 71. Elez), Moufi (od 56. Hrgović) - Krovinović, Pukštas, Kalik (od 56. Kleinheisler) - Sahiti?(od 71. Dajaku), Kalinić (od 52. Čuić), Brekalo

SLAVEN BELUPO (4-2-3-1): Sušak - Bosec (od 80. Krušelj), Boras (od 72. Međimorec), Pllana?, Štefulj? - Lepinjica (od 60. Šuto), Agbekpornu - Nongoh, Mioč, Caimacov (od 46. Liber) - Štrkalj (od 60. Ortiz)

POGOTKE POGLEDAJTE OVDJE

Hajduk je u petoj pronašao put ka sreći, protiv Belupa je prekinuta serija od četiri utakmice bez pobjede. Farmaceute su Bijeli riješili munjevitom serijom u samo šest minuta i premda je ponovno zbog ozljede izostao Marko Livaja, ima Hajduk i Nikolu Kalinića. Klasa je klasa godinama unatoč, a Kalinić je majstorskim pogotkom u drugoj minuti sudačke nadoknade utakmicu odveo u sasvim drugom, za Bijele, pobjedničkom smjeru.

U dvoboju s Belupom potvrdio se i Brekalo, ostat će zapisano je da je prvijenac u HNL-u 25-godišnji Zagrepčanin postigao u dresu Hajduka na poljudskoj premijeri. Belupo je zaista pravi protivnik za podizanje Bijelih, jer sva četiri pogotka su postigli igrači koji ove sezone nisu imali nijedan zgoditak na svom "kontu". Uz strijelce podigao se i Sahiti s tri asistencije, utakmica zaista savršena da "bildanje" samopouzdanja Hajduka. Nije prvi put, povijest je već pokazala da je Hajduku najljepše kada im u krizi dođu Koprivničanci. Premda su se dobro držali gotovo kompletno prvo poluvrijeme, jedna je lopta okrenula utakmicu koja je u konačnici dobila status najveće pobjede u mandatu Karoglana. Nije tako izgledalo do završnih trenutaka prvog dijela....

Hajduk-Slaven statistika

SOFASCORE

Kalinić je na poluvremenu navijačima priuštio pjesmu i ples umjesto već spremljene salve zvižduka. Pogodak Kalinića potpuno je promijenio raspoloženje na, do tada, nemirnom Poljudu. Donio je Kalinić radost i sreću, vratio je Bijelima neophodni mir. Na poluvremenu su umjesto u svlačionicu otišli prema navijačima, odslušali motivacijsku pjesmu i tek onda se zaputili na razgovor s trenerom u "kabini". U drugo poluvrijeme izašli su hajdukovci kao "navijeni". Na početku nastavka dotukli su "grogiranog" protivnika s dvije polukontre u režiji raspoloženog Sahitija i autora zgoditaka Brekala i Kalika.

Hajduk je dominirao u prvom poluvremenu, ali do pogotka Kalinića sve je bilo toliko jalovo i bezidejno pa je Belupo lagano čuvao mrežu. Hajduk je imao 71-29 posjed, u kornerima je bilo 6-0, u udarcima prema vratima 8-0. Potpuna kontrola utakmice, ali Sušak je do vodećeg pogotka tek u dva navrata bilježio intervencije. Prvi put na udarac Krovinovića u 17. minuti kada je veznjak Bijelih s više od metara šutirao u vratara gostiju, a drugi put na udarac Sahitija u 36. minuti. Pokušao je krilni napadač s 10-ak metara iskosa iznenaditi Suška, ali bez uspjeha.

Nikola Kalinić

Najveće uzbuđenje priredio je Kalik u 37. minuti udarcem s 15-ak metara iskosa s lijeve strane. Prohujalo je pored lijeve vratnice, izmamio je Australac uzdahe nestrpljivih navijača koje je na kraju smirio Nikola Kalinić. Ne samo da ih je smirio već je potaknuo kompletnu momčad da se utakmica lagano privede kraju. Karoglan je pritom iskoristio priliku pa je odmorio Kalinića kojeg je s travnjaka povukao već u 52. minuti pri vodstvu 3:0. Sačuvao je Kalika i Moufija, a priliku su više od pola sata dobili Čuić i Hrgović. Pritom je Čuić sjajno iskoristio prigodu postigavši prvijenac u Hajduku na pragu 21. rođendana. Čuić svoj rođendan slavi 22. veljače, a Hajduk već u utorak.

Ante Čizmić/Cropix

Nakon 4:0 u završnici dvoboja poljudske tribine mogle su mirne duše Bijelima zapjevati slavljeničku "sretan ti rođendan". Lakše je i ljepše uz pobjedu. Tražili su navijači i peti pogodak, pokušao je Čuić u 83. minuti, ali izvio se Sušak i obranio udarac napadača Bijelih. Belupo sasvim bezopasan, orijentiran na defenzivnu koncepciju koja se potpuno raspala na početku drugog dijela. Najveću prigodu za počasni pogodak imao je Mioč u 90. minuti, ali s 10-ak metara iskosa šutirao je pored desne vratnice.

Na kraju velika i zaslužena pobjeda Hajduka. Na samom kraju prvog dijela Kalinić je načeo Farmaceute, a istim tempom se nastavilo početkom drugog pioluvremena kad je utakmica i zaključena. Prvijence su upisali Brekalo i Čuić, Sahiti je skupio tri asistencije, teško da su navijači Bijelih mogli zamisliti bolju predstavu svojih ljubimaca.

KRAJ UTAKMICE

90. ? Igrat će se dvije minute sudačke nadoknade.

90. ⚠ Velika prilika za Slaven!

Sam je Mioč istrčao pred Lučića, pokušao ga je lagano prebaciti, ali samo pokraj vrata. Ništa od počasnog pogotka za Slaven.

90. Puca Krovinović izvana, ravno u gostujućeg vratara.

86. ⚠ Velika prilika za Hajduk!

Sjajna lopta Brekala za Sigura na desnu stranu, pa onda i povratna za Čuića, ali njegov udarac brani Sušak.

Mislav Karoglan u elementu.

84. Još jedan neuspjeli dalekometni pokušaj Slavena. Pucao je ovog puta Šuto.

80. ⇔ Nova izmjena kod Slaven Belupa.

Izlazi Bosec, a na teren ulazi Krušelj.

Trenutak kada je 20-godišnji Filip Čuić zabio svoj prvi gol u bijelom dresu:

78. Ponovno puca Ortiz izvana, ovoga puta otišlo je pokraj gola.

76. Pucao je Ortiz iz daljine, bio je to prvi službeni udarac Slavena danas.

75. ? Žuti karton zaradio je Uremović.

Prvi put ove sezone, Bijeli su u utakmici HNL-a zabili četiri gola. Gledajući sva natjecanja, više je inkasirao samo Omladinac iz Gornje Vrbe (0:6).

Torcida danas ima itekakvog razloga za zadovoljstvo. Hajduk će s ova tri boda privremeno zasjesti na vrh HNL-a.

72. ⇔ Promjena u Slaven Belupu.

Izlazi ozlijeđeni Boras, ulazi Međimorec.

71. ⇔ Promjene u Hajduku.

Izlaze Šarlija i Sahiti, a ulaze Dajaku i Elez. Sjajnu partiju na desnoj strani odigrao je Sahiti, a utakmicu završava s tri asistencije.

67. ⚽ GOOOL!

Novi gol Hajduka! Svoj prvijenac u Bijelom dresu zabio je Čuić.

Službeni spiker potvrdio je da je danas na Poljudu 17.017 gledatelja.

65. ? Lijepu akciju Hajduka prekršajem je prekinuo Štefulj i zaradio žuti karton.

62. Blokirani udarac Mioča završio je u prvom korneru za Slaven Belupo na utakmici.

60. ⇔ Dvostruka promjena za Slaven Belupo.

Iz igre izlaze Lepinjica i Štrkalj, a na terenu su sada Ortiz i Šuto.

Vadis Odjidja-Ofoe na tribinama uživa u dobroj predstavi svojih suigrača.

56. ⇔ Dvostruka izmjena u Hajduku.

Iz igre izlaze ozlijeđeni Moufi i Kalik, a na terenu su sada Hrgović i Kleinheisler.

Zanimljivo, ovo je tek četvrti put u tekućoj sezoni da su Splićani u utakmici HNL-a zabili tri pogotka. Prva "žrtva" bio im je upravo Slaven u kolovozu na Poljudu, rezultat je bio ovaj koji trenutačno svijetli na semaforu - 3:0.

54. Zbog ozljede je na terenu ostao ležati Moufi. Izgleda da neće moći nastaviti.

Nismo stigli ni spomenuti da je 25-godišnji Brekalo zabio svoj prvi gol u HNL-u uopće, jer Kalik je već jurišao prema mreži Sušaka i potopio svaku nadu gostima.

51. ⚽ GOOOL!

Hajduk ima 3:0, strijelac je Kalik! Lijepo je utrčao iza obrane Slavena i neometano zabio još jedan pogodak.

48. ⚽ GOOOL!

Hajduk vodi 2:0, prvijenac je postigao Brekalo! Lijepo je Brekalo primio loptu na od Sahitija na lijevoj strani, prebacio na desnu nogu i poentirao iza Sušaka.

46. Počelo je drugo poluvrijeme.

Ovako je izgledalo slavlje Bijelih nakon pogotka.

Promjena za Slaven Belupo.

Izlazi Caimacov, ulazi Liber.

? Nekoliko vaših dojmova nakon prvih 45 minuta:

"Livaji se trese mjesto u prvih 11. Kalinić već drugu utakmicu među najboljima." (Mladen Šajković)

"Sjajan gol Kalinića." (Anita Petar)

"Broji li se dodavanje rukom kao asistencija?" (Bobo Novković)

"Kale igračino." (Danijel Gudelj)

Zasluženo Hajduk vodi nakon prvih 45 minuta. Bijeli su cijelo poluvrijeme pritiskali, a sve im se vratilo u sudačkoj nadoknadi. Morat će Slaven Belupo pokazati puno više prema naprijed ako namjera ostati konkurentan u ovoj utakmici.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45+2. ⚽GOOOL!

Fantastičan gol Kalinića! Izmjenili su dodavanja Kalinić i Brekalo, lopta se vratila do napadača Bijelih, a ovaj odlično zabio s distance za 1:0 vodstvo Hajduka.

45. ? Igrat će se dvije minute sudačke nadoknade.

40. ? Žuti karton zaradio je Sahiti.

37. ⚠ Velika prilika za Hajduk!

Kalik je sjajno zapucao u nastavku akcije nakon kornera, lopta je otišla "tik uz vratnicu".

36. Sjurio se Sahiti po desnoj strani i zapucao, Sušak odbija u korner.

32. Ponovno prijeti Hajduk. Sahiti je pokušao pronaći Kalinića, ubačaj je presječen.

Emir Sahir i Mihail Caimacov

28. Kalinić je spustio loptu za Kalika čiji udarac završava u bloku.

22. Slobodan udarac Josipa Brekala završio je u živom zidu.

17. Pucao je Krovinović iz daljine, brani Sušak.

14. Lijepu kombinaciju Bijelih nije uspio iskoristiti Kalik.

10. Još jedna dobra akcija, ovoga puta pucao je Kalik, a lopta je odbijena u korner. Hajduk je za sada dominantan.

5. ⚠ Velika prilika za Hajduk!

Brekalo je proigrao Moufija, ovaj vratio u sredini do Kalinića, no njegov udarac blokirao je Pllana. Tražili su igrači Hajduka kazneni udarac, ali nije bilo intervencije VAR-a.

Na klupi za pričuve ponovno je Marko Livaja, ali kao i u prošloj utakmici najbolji igrač Hajduka neće ulaziti na teren.

1. Počela je utakmica na Poljudu.

15.02 Utakmica kasni nekoliko minuta, igrači su spremni na centru, čeka se dozvola za početak.

14.57 Do utakmice s Belupom ove je sezone Hajduk u tri navrata bilježio poljudsku posjetu manju od 15.000 gledatelja u prvenstvenoj utakmici. Za HNL ogromna brojka čak i kada se zbroje navijači na svim stadionima tijekom prvoligaškog vikenda, ali Hajduk je odavno podigao letvicu na Poljudu.

Najmanje se navijača ove sezone okupilo protiv Lokomotive (12.404) u rujnu prošle godine kada su Bijeli nanizali dva uzastopna poraza. Nakon toga je Rudeš početkom studenoga privukao 13.862 gledatelja, a Varaždin tjedan dana kasnije 14.344. S druge strane najveće zanimanje izazvala su gostovanja Rijeke i Dinama. Rekord drži listopadski ogled s Dinamom (33.824), a zatim slijede Riječani koji su u srpnju privukli 32.584, a krajem siječnja ove godine 32.21 posjetitelja na Poljudu.

Vadis Odjidja Ofoe nije se našao niti na klupi, nije ga bilo u zapisniku dvoboja sa Belupom. Razlog je lakša ozljeda zbog koje 34-godišnji Belgijac neće biti u treningu sljedeća dva-tri dana.

S obzirom na to da se konkurencija bitno pojačala i proširila, upitnmo je može li se Odjidja vratiti u kadar za susret sa Rudešom. Ali, bez obzira hoće li biti u kadru za sljedeći dvoboj, Belgijac je inače bio jedna od zamjena u Karoglanovoj rotaciji.

Od dolaska Lekina nasljednika nijednom se nije našao u početnoj postavi, kod Karoglana je zabilježio osam ulazaka s klupe. Njegovom ozljedom izgubio je Karoglan čovjeka u rotaciji, ali protiv Belupa na klupi je imao Žapera, Kleinheislera i Benrahoua u konkurenciji veznjaka.

Najavu piše: Jurica Radić

Četiri utakmice, tri boda. Zadnju HNL pobjedu Hajduk je upisao početkom prosinca prošle godine protiv Gorice na Poljudu. Karoglan je do tada bio Mister 100 %, a nakon toga je zaredao s dva zagrebačka remija (Lokomotiva, Dinamo), porazom od Rijeke i neriješenim u Osijeku.

Nije Karoglan prvi kome se događa serija četiri bez pobjede, ali niz je stigao u trenutku kad je Hajduk s prvog mjesta gledao na konkurenciju.

Posljednji koji je imao četiri bez pobjede nije ostao trener. Jens Gustafsson nije preživio seriju u kojoj je uzeo dva boda u četiri susreta. U tom nizu upisao je dva remija i dva poraza u listopadu 2021. Remi u Osijeku, poraz u Šibeniku (0:2), pa neriješeno s Goricom na Poljudu i na kraju poraz od Belupa (2:3) u Koprivnici.

U negativnoj seriji igrao je tri posljednje utakmice bez Krovinovića, koji se ozlijedio nakon 15 minuta dvoboja na Šubićevcu, gdje su Bijeli odigrali i bez Livaje. Pritom ih nije ni sreća “pomazila”, Melnjak je promašio zicer u zadnjim sekundama za pobjedu nad Goricom. Nije bilo sreće, nije bilo ključnih igrača, ali nije ni bodova. Zato je Gustafssona zamijenio Dambrauskas početkom studenoga 2021. kad se na pobjedu čekalo 41 dan.

Četiri utakmice bez pobjede upisali su Bijeli i godinu dana ranije u gotovo istom razdoblju. Uzeli su tek jedan bod u toj seriji. Hari Vukas je zabilježio tri poraza zaredom, smijenjen je na klupi i njegovo mjesto je preuzeo Boro Primorac. Međutim, nije ni Primorac krenuo pobjedom, već je odigrao neriješeno s Osijekom.

Promašeni penali

Seriju neuspjeha obilježili su neiskorišteni kazneni udarci - Jairo je promašio s bijele točke u zadnjoj minuti poraza u Velikoj Gorici (1:2), Mijo Caktaš nije iskoristio jedanaesterac u Puli (0:1), dok je Jradiju kazneni udarac obranio Ivušić u remiju na debiju Primorca s Osijekom (0:1).

Listopad je dvije godine zaredom bio najteži za Bijele, ali pamte se i lošije serije. Početak sezone 2018./19. ulazi u tu kategoriju jer Bijeli su nanizali šest utakmica bez pobjede u kojima su osvojili četiri boda. Smijenjen je trener Kopić, doveden Vulić, ali očito nije trener bio najveći problem. Nova serija od pet utakmice bez pobjede zabilježena je već od kraja rujna do početka studenoga. Tri boda je Hajduk osvojio u tom nizu, a Vulić je smijenjen dva kola kasnije.

Identičan niz kakav trenutno bilježi Karoglan, s četiri utakmice uz tri osvojena boda, upisao je Hajduk s Burićem na startu sezone u ljeto 2015. Remi s Dinamom na Maksimiru, neriješeno sa Splitom na Poljudu, zatim poraz u Puli (1:4) i na kraju remi s Belupom u Splitu (2:2) bio je niz praćen europskim uspjehom, prolaskom do finala play-offa Europske lige, što je predstavljalo utjehu i alibi. Ali, ponovno je te sezone Hajduk upisao seriju od četiri bez pobjede, ovog puta tek s dva remija. Poraz od Lokomotive (1:2) i Rijeke (0:1) na gostovanju, remi s Osijekom (2:2) na Poljudu i protiv Intera u Zaprešiću kroz veljaču i ožujka 2016.

Osam godina kasnije slična priča s razlikom u terminu. Čak tri ista protivnika imali su Burić i Karoglan, zapinjali su na identičnim preprekama bez obzira na to što je danas Hajduk neusporedivo jači. Ponavljaju se slične priče, gotovo svake sezone Hajduk ima seriju u kojoj bilježi učinak od dva-tri boda u seriji od četiri utakmice.

Upravo se u takvom nizu najčešće lomi prvenstvo, a sreća za Splićane u ovogodišnjoj šampionskoj utrci jest spoznaja da je konkurencija bitno ispod nekadašnje razine, pa je Hajduk unatoč izuzetno skromnom recentnom učinku još uvijek legitiman kandidat za naslov. Čak i kad pobjede nema 71 dan. Razvuklo se kroz zimsku stanku, vrijeme je...

08. srpanj 2024 20:25