MATIJA DJANJESIC/CROPIX Cropix
POGLEDAJTE GOLOVE

Hajduk je u velikom Jadranskom derbiju na Rujevici u sklopu 16. kola odnio pobjedu 3:2 protiv Rijeke
Piše: Dražen AntolićObjavljeno: 21. studeni 2021. 19:11

RIJEKA - HAJDUK 2:3 (Drmić 54', Murić 79' / Livaja 45', 83', Mlakar 97')

RIJEKA (3-4-2-1): Zlomislić – Krešić, Velkovski, Galović – Tomečak (od 46. Vukčević), Selahi, Čerin (od 55. Murić), Prince Ampem (od 90.+8. Bušnja) – Vučkić (od 88. Abass), Pavičić – Drmić.

HAJDUK (3-4-3): Kalinić – Simić, Katić (od 80. Mlakar), Elez – Lovrencsics, Fossati, Krovinović (od 90.+7. Čalušić), Melnjak – Livaja, Sahiti (od 46. Atanasov), Biuk (od 46. Ljubičić).

Hajduk je po treći put uzastopno matirao Rijeku na Rujevici, napravio je to na spektakularan način golom u 98. minuti. Majstor s mora herojski se borio, odolio svim iskušenjima i dobio nagradu u vidu pogotka Slovenca Jana Mlakara. Junak utakmice Marko Livaja i kompletna momčad imala je što nesputano slaviti jer i Rijeka je odigrala izvrsnu utakmicu i nakon pogotka Murića s bijele točke bila, činilo se, blizu pobjede. Valdas Dambrauskas izborio je veliki kredit za mirniji rad, a Hajduk se primaknuo Rijeci na samo tri boda…

Marko Livaja je igrački klasno, fajterski i frajerski izazvao Riječane u 45. minuti, a onda mu je Josip Drmić odgovorio kao prvi golgeter prvenstva. Najveći asovi pokrenuli su "kolo smrti" na Rujevici, fantastičnu bitku na kraju koje je ipak "poginuo" domaćin.

Treneri Goran Tomić i Valdas Dambrauskas postavili su utakmici na 0,5:0. Domaći stručnjak htio je oprezno napasti, bez previše rizika, a Litvanac se opredijelio za obranu, pozornost na domaće igrače s vjerom u "lucky punch", udar koji će sijevnuti i baciti Rijeku na koljena. Dogodio se u 45. minuti. Međutim, nakon toga kao da su poderali sve dotadašnje nacrte, utakmica se otvorila, Jadranski derbi nakon taktičkog prvog, imao je vatrometno drugo poluvrijeme u kojem je Rijeka forsirala više, Lovre Kalinić bio jedan od igrača susreta, ali su Splićani opasno odgovarali. Zajedno su pucali 32 puta na vrata (19:13), u jedanaest slučajeva u okvir (6:5),

Od početka se igralo fino, korektno, s dosta trke, ali u ozračju fair-playa, domaćin je imao više pokušaja, no Marko Livaja još jednom je demonstrirao kvalitetu. Pavičić je prvi zaprijetio, to je za Kalinića bilo zagrijavanje, da bi u 15. minuti Čerin imao najbolju šansu Rijeke u prvom poluvremenu. Pucao je glavom s pet metara, ali golman Hajduka skrenuo je preko grede.

Osim jednog udarca Livaje, također glavom, preko vrata, Hajduk nije bio napadački opasan do završnice prvog dijela. Tada je Livaja pobjegao u kontru, no gol nije priznat zbog zaleđa, da bi u 45. minuti Melnjak dao nisko loptu s lijeve strane, Livaja je zagradio, okrenuo pa s peterca kraj Galovića i preko Zlomislića zabio u vrata.

Nastavio je bio kao druga utakmica. Hajduk je iz rasporeda 3-4-3 prešao u 3-5-2. Vučkić je otvorio taj dio opasnim šutom koji je Kalinić također zaustavio. Drmić je poravnao na 1:1 glavnom na ubačaj Vučkića, a Livaja skoro još jednom zabio u 58. minuti. Tomić je s Murićem umjesto Čerina otvorio karte jer poslao je na terenu bitno ofenzivnijeg igrača.

Igralo se zanimljivije, češće dolazilo do opasnih situacija, Ljubičić je u napadu Hajduka djelovao s Livajom i imao lopte s kojima je mogao više napraviti.

Vukčević je izvrsno pratio loptu Murića, ali nije uspio zabiti. Igrala se 70. minuta. Nakon kornera Kalinić je zaustavio i šut Krašića. No, Murića s bijele točke nije mogao. Prije toga tragičar je postao Katić koji je neoprezno visoko udario nogom Pavičića. Ipak, Hajduk je brzo došao do 2:2, također s bijele točke. Sudac Tihomir Pejin još jednom je poslušao VAR i nakon ruke Ampema dosudio jedanesterac za goste koji je Livaja realizirao majstorski.

Krovinović je sa 12-13 metara imao loptu za pobjedu, a kad nije on donio ju je Mlakar poslije kornera. Svi nasrtaji Rijeke u finišu ostali su blokirani. To što su dva gola pala nakon intervencije VAR-a, s bijele točke, dodatna je aroma susreta. Sudac Pejin je vjerovao VAR-u.

Prijenos uživo:

RIJEKA - HAJDUK 2:3 (Drmić 54', Murić 79' / Livaja 45', 83', Mlakar)

KRAJ UTAKMICE

97' GOOOL! Nakon udarca iz kuta i velike gužve u kaznenom prostoru Biuk je spustio loptu za Mlakara koji s dva petra zabija za vjerojatnu pobjedu Hajduka. Provjerio je čitavu situaciju još jednom VAR, ali sve je bilo čisto

96' - Ljubičić se sjurio prema vratima RIjeke i potom dao na drugu vratnicu za Mlakara, ali prekasno. Uspio je Abass u posljednji trenutak otkloniti opasnost

94' - Pavičić je pucao s dvadesetak metara, ali lopta je otišla iznad gola

87' - Melnjak je idealno poslužio Krovinovića koji prima loptu na desetak metara i potpuno neometano puca pored gola

83' GOOOL! Livaja je izveo najstrožu kaznu i pogodio za izjednačenje

81' - Krovinović je pokušao uputiti centaršut, rukom je igrao Ampem, a nakon provjere VAR-a sudac je ponovno pokazao na bijelu točku

79' GOOOL! Robert Murić bio je siguran strijelac s bijele točke!

75' - Katić je neoprezno nogom udario u glavu Pavičića, sudac se na prvu nije oglasio, ali nakon pregledavanja VAR-a u konačnici je pokazao na bijelu točku. Također valja istaknuti kako je Katić zaradio i žuti karton

74' - Marko Livaja naletio je na jednu odbijenu loptu, snažno opalio s ruba šesnaesterca, ali Zlomislić je na mjestu

72' - Nakon ubačaja iz kuta najviši je u skoku bio Galović, ali Kalinić paradom odbija u korner

70' - Sjajnu loptu poslao je sada Murić prema Vučkiću, a ovaj je s dva metra šalje pored gola. Propala je dobra prilika za Rijeku

68' - Dvaput je Murić uputio oštre centaršuteve u kazneni prostor Hajduka, bilo je izrazito opasno, ali u oba navrata obrana Bijelih bila je na mjestu

61' - Selahi je opalio s tridesetak metara, ali lopta je otišla visoko i daleko od gola

58' - Komplicirali su sada nogometaši Rijeke na rubu kaznenog prostora, ukrao je potom loptu Livaja i pucao s pet metara iskosa, ali lopta je, srećom po Rijeku, od bloka otišla u korner

54' GOOOL! Vučkić je ubacio na deset metara, najviši u skoku bio je Drmić i zabio za izjednačenje na Rujevici

48' - Vučkić se odlilčno oslobodio svog čuvara, pucao iskosa s desne strane, ali Kalinić brani

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

47'- Nestvarna scena na Rujevici! Navijač je utrčao na teren, gurnuo Katića i još jednog igrača, a onda se u čitavu priču upleo Livaja te odgurnuo navijača. Nakon ovog incidenta sudac je odsvirao kraj prvog dijela i poslao igrače u svlačionicu

45' GOOOL! Melnjak je poslao loptu na tri metra od gola, a tamo ju je prihvatio Livaja i zakucao u mrežu za vodstvo Hajduka!

43' - Livaja je izbio oči u oči s vratarom Zlomislićem, elegantno ga prebacio, ali sudac je označio zaleđe

40' - Nogometaši Rijeke imaju puno veći posjed, ali igra se uglavnom odvija na centru igrališta. Hajduk je s druge strane koncentriran na obranu

32' - Povukao je Biuk loptu, sjajno okrenuo dvojicu igrača Rijeke, došao na tridesetak metara od gola, ali potom ga Krešić ruši s leđa

25' - Pavičić je prošao dvojicu igrača, ušao u kazneni prostor i potom pucao, ali lopta je od bloka otišla u korner

19' - Drmić se pokušao izvući na udarac, pucao je potom s ruba šesnaesterca, ali lopta je odsjela u bloku

15' - Tomečak je ubacio s desne strane, najviši u skoku bio je Selahi koji puca glavom, ali Kalinić fenomenalno brani

11'- Livaja je poslao jednu sjajnu loptu na pet metara od gola gdje je najviši u skoku bio Lovrencsics, ali lopta je otišla iznad grede

>>> Derbiju Rijeka - Hajduk uživo je odlučio nazočiti i Zlatko Dalić. Hrvatski izbornik na svojem je popisu A vrste od igrača ovih klubova u zadnje vrijeme imao samo Marka Livaju. Dalić je zadnji put na Rujevici, u društvu izbornika U-21 Igora Bišćana, bio 26. kolovoza na utakmici Rijeka – PAOK 0:2. Radilo se o pretkolu Konferencijske lige.

Vatreni su se plasirali na Svjetsko prvenstvo i sada imaju podužu stanku od nastupa, a izbornik priliku da pogleda neke igrače koji bi ga mogli zanimati, ali ujedno i da prisustvom derbijima poput ovoga pokaže poštovanje prema HNL koji je dao nacionalnoj vrsti, tako i njemu, igrače koji predstavljaju Hrvatsku na najvećim svjetskom pozornicama.

5' - U uvodnih pet minuta Rijeka ima nešto više od igre, ali još uvijek nema prave prilike s jedne ili druge strane

1' - Počela je utakmica!

Rijeka je prije početka utakmice uručila dres s njegovim imenom Radojku Avramoviću, svojem nekadašnjem golmanu koji je kao vratar Rijeke 1978. s Bijelima osvojio Kup te potom igrao u Kupu pobjednika kupova.

Avramović je Srbin rođen u Sjenici, koji je karijeru započeo u Borcu iz Čačka, a u Rijeci je igrao od 1974 do 1979. godine, da bi otišao u engleski Notts County. Veću karijeru napravio je kao trener jer između ostalih bio je izbornik Kuvajata, Singapura i Myanmara. Zadnje je radio u singapurskom klubu Home United, da bi 2019. godine zbog bolesti završio trenersku karijeru. Uskoro će 29. studenoga napuniti 72 godine.

27. travanj 2024 05:55