BEN STANSALL Afp
SVJETSKO PRVENSTVO

Hrvatski rekorder u bacanju kugle Filip Mihaljević izborio finale, kao sedmi se plasirao među 12 najboljih

Finale SP-a u Eugeneu je predviđeno 18.srpnja u 3.27 sati po našem vremenu
Piše: HinaObjavljeno: 16. srpanj 2022. 08:30

Hrvatski rekorder u bacanju kugle Filip Mihajević plasirao se kao sedmi u finale na Svjetskom atletskom prvenstvu u američkom Eugeneu.

Mihaljević je 21.17 metara, što je bilo tri centimetra manje od kvalifikacijske norme, ali je ipak kao sedmi ušao među 12 najboljih.

Mihaljević (27) je u lipnju prošle godine u Karlovcu postigao hrvatski rekord s 21.94 metara, a ove sezone je kuglu hitnuo do 21.84 na dvoranskome mitingu u poljskom Torunu.

Amerikanac Ryan Crouser je jedini išao preko 22 metra (22.28) u kvalifikacijama, kao zadnji je u finale ušao Meksikanac Jose Munoz (20.24), a bez završnice su ostala oba Poljaka - Konrad Bukowiecki i Michal Haratyk.

Finale je predviđeno 18.srpnja u 3.27 sati po našem vremenu.

Brzo hodanje: Felix do rekordne 19. svjetske medalje

Peruanka Kimberly Garcia Leon i Japanac Toshikazu Yamanishi u brzom hodanju na 20 kilometara, te Dominikanska Republika u štafeti 4 x 400 metara mješovito osvojile su prve tri zlatne medalje na Svjetskom atletskom prvenstvu u američkom Eugeneu.

Amerikanka Allyson Felix (36) broncom u štafeti osvojila je rekordnu devetnaestu medalju na SP-u, a ujedno i u svojoj zadnjoj utrci u karijeri. Bila je na pobjedničkom postolju na osam SP-ova i za jedno prvenstvo popravila rekord koji je prethodno dijelila s Kenijcem Ezekielom Kemboijem. Razmak između prve i posljednje medalje sada je 17 godina, a prije je bio 16 i u vlasništvu Španjolca Jesusa Angela Garcije u hodanju (1993.-2009.).

No, do zlata Felix nije mogla jer je Dominikanska Republika vodila gotovo cijelo vrijeme. U ciljnoj ravnini posljednje predaje Fiordalizu Cofil je prestigla Amerikanka Kennedy Simon i izazvala oduševljenje gledatelja. Kada se činilo da će SAD osvojiti prvo zlato, neumoljiva Cofil je u posljednjim metrima osigurala pobjedu Dominikancima s 3:09.82. Ovo je drugo najbolje vrijeme u povijesti,a svjetski rekord (3:09.34) postavio je SAD za zlato na prethodnom SP-u u Dohi 2019. godine.

Femke Bol je izvanrednom završnicom osigurala srebro Nizozemskoj.

24. travanj 2024 04:32