Svako slovo "a" ima svoju priču. Zavirite li na virtualnu adresu Olimpijskih igara u Los Angelesu, taj će vas natpis dočekati "na kućnom pragu". Što je pjesnik htio reći? Nakon što su sportaši otpjevali odu Elizejskim poljanama u Parizu, okrenuvši misli prema "kalifornikaciji" za četiri godine, organizatori sljedećih Igara poigrali su se službenim amblemom igara - LA28 - kreiravši niz vizualnih varijacija, s različitim oblicima slova "a". Za jednu od najsvježijih verzija pobrinula se Vanessa Bryant, udovica legendarnog Kobeja Bryanta, koja je u dizajn slova "a" ugurala zmijsku kožu, po uzoru na njegov nadimak Mamba.
Dok organizatori pomno lickaju marketinške detalje, a na službenim stranicama već su dostupni i raznovrsni artikli s logom trećih Igara u Los Angelesu - nudi se sve "od igle do lokomotive" - ključni noviteti već su najavljeni. Nakon što je u Parizu debitirao breakdance, u kojemu su zlatne medalje ugrabili Kanađanin Philip Kim i Japanka Ami Yuasa, u Los Angelesu će svjetlo dana ugledati pet novih (starih) sportova: bejzbol/softball, flag football, lacrosse, kriket i skvoš.
‘Najzdraviji na svijetu‘
- Odabir je u skladu s američkom sportskom kulturom i svijetu će predstaviti legendarne američke sportove. Ovi sportovi učinit će Olimpijske igre u Los Angelesu jedinstvenima - riječi su Thomasa Bacha, predsjednika Međunarodnog olimpijskog odbora.
Među odabranim disciplinama, najsvježija (i najdeblja) sjećanja s Igara imaju bejzbol i softball. Oba sporta bila su dio programa u Tokiju, dok su u Londonu i Riju bili u ulozi promatrača, a bejzbol je od Barcelone 1992. pa sve do Pekinga 2008. bio službeni olimpijski sport. S druge strane, softball je debitirao 1996., zadržao se na Igrama 12 godina, te je ponovo oživio u Japanu. Kriket se, pak, pojavio 1900. godine u Parizu, a trebao je biti prisutan i četiri godine kasnije u St. Louisu, ali natjecanje je odgođeno zbog slabog interesa.
Iako lacrosse, flag football i skvoš - baš kao kriket, softball i bejzbol - imaju svoju, ruku na srce, malu publiku u Hrvatskoj, svaki od tih sportova ima i svoju igračku zajednicu na prostoru naše države. Međutim, te su discipline istovremeno prilično nepoznate široj javnosti, a zajednički nazivnik bit će im pojavljivanje na Olimpijskim igrama u Los Angelesu. Lacrosse igraju dvije momčadi po deset igrača, neizostavan rekvizit je štap s mrežicom, kojim je potrebno ubaciti gumenu loptu u mrežu, a taj se sport pojavio na Igrama 1904. i 1908.
Flag football bi u kreativnom prijevodu bio "američki nogomet sa zastavicama", odnosno igra nalik na taj sport, u kojoj nema žustrih duela, nego si suparnici nastoje iz džepa iščupati zastavice. Skvoš je proteklih godina, kao i padel, postao sve popularniji u Hrvatskoj, a prema američkom časopisu Forbes to je i "najzdraviji sport na svijetu". Na zatvorenom terenu, okruženom zidovima, nalaze se dva igrača, a lopta smije samo jednom pasti na pod prije svakog udarca reketom.
I dok Međunarodni olimpijski odbor zadovoljava apetite američke publike, Olimpijske igre mogle bi ostati bez "senatora". Naime, upitno je hoće li boks biti u programu u LA-u. Trenutačno ga nema na popisu, a zamršena situacija nastala je pucanjem veza između MOO-a i Međunarodnog boksačkog saveza (IBA), zbog čega trenutačno ne postoji upravno boksačko tijelo koje MOO priznaje te bi konačna odluka trebala biti donesena sljedeće godine. Boks je dio Igara još od 1904., a nije ga bilo jedino u Stockholmu 1912., s obzirom na to da ga je švedski zakon tada zabranjivao.
‘Igre bez auta‘
Kako sada stvari stoje, jasno je da se samo breakdance, nakon premijernog pojavljivanja u Parizu, ekspresno seli u "zamrzivač" i neće biti dio programa za četiri godine. Od ostalih noviteta, Međunarodna veslačka federacija potvrdila je da će se veslačka natjecanja u Los Angelesu održati na stazi dugačkoj 1500 metara, umjesto uobičajenih 2000. Prisjetimo li se samo svježeg pothvata braće Sinković, koji su do zlata u Parizu stigli epskim preokretom u fotofinišu, ova je odluka prilično neobična, ali će se veslači na nju morati prilagoditi.
Ipak, u pozadini odluke krije se želja za održivošću i očuvanjem okoliša, zbog čega će se natjecanja održavati u Long Beach Marini. Ujedno, organizatori su došli i na prilično ambicioznu prometnu ideju: iako je LA poznat kao "prijestolnica prometnih gužvi", gradska vlast želi proširiti prometnu mrežu, a sve s ciljem da Olimpijske igre 2028. u potpunosti budu "Igre bez auta".