Izbornici su danas relativno skupa roba. Ima različitih primjera, različitih mogućnosti i cijena. Naravno, ovise o bogatstvima pojedinih saveza, a cijene se na godišnjoj razini kreću na razini cijene najboljih igrača.
Jedno su izbornici za jednu akciju, drugo izbornici na mandat o tri-četiri godine, a treće izbornici koji rade na relacijama klub - reprezentacija, koji primaju na dva kraja po manje. Mogućnosti određuju situacije, a mogućnosti u velikoj mjeri ovise i o rezultatima. Svaki neuspjeh skraćuje novčanik.
Iznimke su savezi koji u organiziranim državama imaju tretman rukometa kao vrhunskog sporta. Ti primjeri su Njemačka, Francuska, Norveška, Španjolska, Švedska i Danska. Sve više tim tragom idu Mađari, pokušat će i Slovenci, kojima rezultat u tom smislu ide na ruku. Tamo su izbornici pod ugovorima, bave se isključivo poslovima oko A selekcije i ti ugovori su u visini do 300 do 400 tisuća eura na godinu.
Francuzi sada uz Dinarta imaju odnedavno i Onestu na funkciji specijalnog savjetnika, no, jasno je da im to nije problem jer osim dobre organiziranosti saveza samog po sebi, ostvarili su i vrhunski rezultat i vrhunski zaradili na nedavnom SP-u.
Norveški savez daleko je najbogatiji, s proračunom od 17 milijuna eura, no, ako mislite da zbog toga norveški izbornik Berge ima puno više, varate se. Oni su u tome puno skromniji, baš kao i Šveđani. Sve je predviđeno ugovorima, nema posebnih nagrada za uspjeh.
Nijemci su najbogatiji u europskim okvirima jer je njihov Sigurdsson, koji sada odlazi u Japan, bliže 500.000 eura na godinu (zamislite kada odlazi koliko je tamo?), dok je na prvom mjestu bez konkurencije Katar, gdje Valero Rivera ima status koji u svijetu rukometa nedodirljiv. Osim dostupne infrastrukture i svega podređenog momčadi, Riverina plaća se penje i preko milijun eura na godinu i nije nikakvo čudo da je ovaj legendarni Katalonac potpuno zaboravio Španjolsku i propjevao katarsku himnu.
Talant Dušebajev najbolji je primjer izbornika na relaciji klub - reprezentacija i vjerojatno je, kad se te dvije plaće spoje s obzirom na rezultat Kielca, najbolje plaćeni europski trener danas. No, isto tako javna je tajna da će ga premašiti Ljubo Vranješ, koji je preuzeo Veszprem, a uskoro će i Mađarsku jer u tu priču svakako treba dodati i da je Vranješ imao važeći ugovor s Flensburgom, čije raskidanje je Mađare dobro koštalo pa je cijena i veća od najveće.
Svi ostali savezi su kudikamo skromniji po tom pitanju, a među njih spada naš, u kojem cijena izbornika ne prelazi 5.000 eura na mjesec, što bi na godišnjoj razini bilo do 60.000 eura, zanemarivo u odnosu na ono što su mogli uzeti u klubovima. Veselin Vujović u Sloveniji navodno ima 6.000 eura mjesečno.
No, reprezentacija se u našem slučaju doživljava kao prilika nakon koje se za skupe ugovore može otići na bolje plaćene destinacije. I realno, nikome nije uzela na rejtingu, pa ni Željku Babiću, koji je zbog nje ostavio sjajno plaćeni posao u Brestu.
Novi hrvatski izbornik neće iskočiti iz tih okvira, no, kako smo domaćini Eura, kako će to sigurno biti pozitivan poziv sponzorima, moguće je da priča bude bogatija ovisno o uspjehu. Sigurno da rejtingom Lino Červar vrijedi više nego prethodnici i sada je jedino pitanje hoće li se odreći svega što ima u Makedoniji, a ima carski status, i prihvatiti posao na hrvatskoj klupi.
--------------------------------------------------------
PLAĆE IZBORNIKA
800.000 eura godišnje zarađuje Španjolac Valero Rivera, koji sjedi na klupi katarske reprezentacije. Kataru je donio srebro na SP-u 2015, a u Francuskoj je iznenadio Njemačku u osmini finala.
160.000 eura godišnje zarađuje Gudmundur Gudmundsson, izbornik u odlasku s klupe Danske (plaću će primati do lipnja)
240.000 eura godišnje ili oko 20.000 eura mjesečno zarađuje prema neslužbenim informacijama Lino Červar u Makedonji, ali kod njega u tu cifru ulazi posao koji obavlja kao izbornik Makedonije i kao trener skopskog Metalurga.
Za usporedbu, cijeli dosadašnji stožer hrvatske rerpezentacije (bez Ivana Balića koji kao koordinator formalno i nije član stožera) dobivao je oko 10.000 eura mjesečno.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....