Li Wenwen

ARUN SANKAR Afp
OLIMPIJSKE IGRE

Dominantna Li obranila zlato u dizanju utega, Bahrein osvojio prvo olimpijsko zlato u muškoj konkurenciji

Hrvač rođen u Dagestanu i aktualni svjetski prvak u kategoriji do 97 kg, opravdao je ulogu favorita
Piše: HInaObjavljeno: 11. kolovoz 2024. 14:36

Zadnjeg dana natjecanja na OI u Parizu Bahrein je došao do prvog zlatnog olimpijskog odličja u konkurenciji muškaraca, a osvojio ga je njihov predstavnik u hrvanju slobodnim načinom 21-godišnji Ahmed Tažudinov.

Hrvač rođen u Dagestanu i aktualni svjetski prvak u kategoriji do 97 kg, opravdao je ulogu favorita te došao do zlata pobijedivši u finalu Gruzijca Givija Matčarašvilija sa 2-0. Bronce su u ovoj kategoriji osvojili azerbajdžanski reprezentativac Magomedhan Magomedov i Iranac Amirali Azarpira.

Bahrein je do sada već imao tri zlata i dva srebra, ali svih pet medalja osvojile su atletičarke.

Do 65 kg novi je olimpijski pobjednik japanski debitant Kotaro Kiyooka koji je u finalu sa 10-3 pobijedio svjetskog prvaka iz 2022. Iranca Rahmana Amouzadhalilija. Bročana odličja pripala su Portorikancu Sebastianu Riveri i albanskom reprezentativcu Islamu Dudaevu koji je tako osvojio drugo olimpijsko odličje u povijesti Albanije.

U posljednjoj kategoriji, do 76 kg za hrvačice, slavila je aktualna svjetska prvakinja Japanka Yuka Kagami koja je sa 3-1 pobijedila Amerikanku Kennedy Alexis Blades. Brončana odličja zaslužile su Kolumbijka Tatiana Renteria i Kubanka Milaimy de la Caridad Marin Potrille.

Dominantna Li obranila zlato u dizanju utega

Kineskinja Wenwen Li (24) osvojila je naslov olimpijske pobjednice u dizanju utega u kategoriji preko 81 kilograma.

Za Li je ovo drugo olimpijsko zlato u karijeri, prije tri godine u Tokiju bila je najbolja u kategoriji preko 87kg, u kojoj je osvojila i svjetski naslov prije dvije godine u Bogoti.

Li je dominirala natjecanjem, veliku je prednost već ostvarila nakon natjecanja u trzaju u kojem je podigla 136kg, da bi u izbačaju podigla još 173kg te do zlata stigla s ukupnih 309kg.

Čak 10kg manje podigla je Hyejeong Park (21), svjetska prvakinja iz Rijada prošle godine, sa 299kg (131+168), dok je do bronce stigla Britanka Emily Campbell (30), srebrna iz Tokija i Bogote u kategoriji preko 87kg, sa 288kg (126+162).