Protekli vikend Banja Luka je bila domaćin vrlo jakog, 15. po redu međunarodnog plivačkog mitinga “Swim Wars”, na kojem je nastupilo više od 520 plivača iz 13 zemalja i 50 klubova. Među njima je bilo i dosta hrvatskih plivača, najviše u juniorskoj konkurenciji. Čak smo među juniorima osvojili i ponešto medalja, što je za hrvatsko plivanje posljednjih godina jako dobra vijest.
Međutim, na miting u “prijateljsku” Banja Luku stiglo je i 20 plivača iz - Rusije. Dvije godine nitko ih izvan Rusije nije vidio na sceni, a sada su u Banja Luku došli u jakom sastavu. Predvodili su ih velika svjetska imena Kliment Kolesnikov i Evgenija Čikunova. Na mitingu je trebala plivati i legendarna Julija Efimova, ali je izostala zbog viroze.
“Poharali” bazen
Rusi su očekivano “poharali” bazen u Banja Luci. Njih 20 osvojilo je ukupno 28 zlatnih medalja, često ostavljajući suparnike i po nekoliko sekundi iza sebe. Rusi su plivačka velesila, to što ih nije bilo dvije godine ne znači da su zaboravili plivati...
Premda premijer Republike Srpske Milorad Dodig jako preferira Rusiju - vjerojatno je zato službeno i otvorio ovaj miting - ruski sportaši nisu nastupali pod ruskom zastavom, nego su nastupali u bojama klubova za koje plivaju. Tijekom dodjela medalja nije se intonirala ruska himna, premda su se na kraju natjecanja ruski plivači u većini okupili pa su zajedno s trenerima otpjevali rusku himnu. I to je njihov način u borbi za to da im se dopusti povratak u bazene, odnosno svim ruskim sportašima na sportske terene...
U Banja Luci su ruski plivači ukupno ispunili i 10 olimpijskih normi. Rusi pišu da bi toga bilo puno više da ih je konkurencija malo motivirala, premda je bilo još odličnih plivača iz drugih zemalja. Napokon, plivala je i BiH zvijezda Mostarka Lana Pudar.
Rekli smo u uvodu da je Kliment Kolesnikov bio najpoznatiji u muškom dijelu ekipe koja je došla u Banja Luku. Kolesnikov je aktualni svjetski rekorder na 50 leđno, te vlasnik srebra na 100 leđno, odnosno bronce na 100 slobodnu na Igrama u Tokiju.
Kolesnikov ima 23 godine i realno je na vrhuncu svoje karijere, premda je u Banja Luci lakoćom isplivavao plivačke norme za Pariz, čvrst je u stavu da neće biti dio Igara. Kolesnikov tako protestira zbog “sankcija” koje je MOO nametnuo ruskim plivačima...
Nisam tužan što ne idem
Podsjećamo, sportaši iz Rusije i njezinog saveznika Bjelorusije moći će se natjecati u Parizu isključivo kao neutralni individualni natjecatelji, bez mogućnosti da se natječu u ekipnoj konkurenciji. Također, moći će nastupiti samo oni koji na nikakav način ne podupru rat u Ukrajini.
“U ovom trenutku, u uvjetima u kojima živim i radim, to je za mene neprihvatljivo”, rekao je Kolesnikov, te dodao: “Moj san o zlatnoj olimpijskoj medalji i dalje je živ i neće se ugasiti ni nakon Pariza, ali nisam tužan što ne mogu ići. Ne pod takvim okolnostima”, poručila je 23-godišnja ruska zvijezda.
Kolesnikov koristi kompletnu situaciju da se u miru priprema za “nove svjetske rekorde”. U srpnju je na Plivačkom kupu Rusije u Kazanu vratio svoj svjetski rekord na 50 metara leđno s vremenom 23,55 sekundi. Tako je za čak 16 stotinki (23,71) srušio rekord koji je tri mjeseca ranije postavio koji je 22-godišnji Amerikanac Hunter Armstrong.
Kolesnikov je na koncu ipak ostavio otvorenu mogućnost da nastupi na Igrama u Parizu, premda su šanse da se takav rasplet dogodi doista simbolične.
“Ako se uvjeti koje diktira MOO promijene, ili ako ruske vlasti odluče da moramo otići u Pariz i osvajati medalje, sigurno neću oklijevati...”
Tko će od ruskih plivača nastupiti u Parizu tek ćemo vidjeti. Jasno, bez ikakvih nacionalnih obilježja, pod neutralnom zastavom. Kolesnikov ima pravo na svoj stav, ali i MOO je sa svojim stavom samo stao u obranu Ukrajine. I većina svijeta to odobrava...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....