Leona Popović

 LIONEL BONAVENTURE/Afp
KRAJ SNJEŽNOG CIRKUSA

Hrvatice nisu ostale bez medalje, nego su je odgodile, a jedan skijaš više neće morati žicati novac za utrke

Prvi put nakon 1987. godine, Austrijanci na Svjetskom prvenstvu nisu uspjeli osvojiti zlato
Piše: Renata BeluhanObjavljeno: 21. veljača 2023. 15:56

Hrvatska je na Svjetskom prvenstvu u skijanju najveća očekivanja - a sezala su do medalje - imala u ženskom slalomu. Nije se ostvarilo, nije bilo ni blizu, ali to ne znači da su očekivanja bila pretjerana ili nerealna. Temeljila su se na rezultatima Zrinke Ljutić i Leone Popović u Svjetskom kupu s kojima su pokazale da su u krugu slalomašica koje imaju pravo razmišljati o odličju.

Netko će reći "ali Ljutić ima tek jedno postolje, a Popović nije bila više od petog mjesta", no neki od osvajača slalomskih medalja baš na ovom SP demantirat će tu logiku. AJ Ginnis je isto imao samo jedno postolje i to kao i Ljutić u posljednjem slalomu prije SP-a, Laurence St-Germain još nikad u životu nije bila u Top 5, a Alex Vinatzer pola utrka ove sezone nije završio.

Razlog zašto su našim curama medalja, ali i rezultat na razini njihovih najboljih ove sezone, ostali izvan dohvata je u tome što utrku nisu odskijale kako znaju i mogu. Logično je zaključiti da je tu ulogu odigrao i pritisak, činjenica da nikad nisu bile u ovakvoj situaciji, a onda je, koliko god to želio, teško skijati kao da je to "samo jedna obična utrka". No to ne mijenja ono što su već napravile ove sezone. Mi bismo rekli da nisu ostale bez medalje, nego su ju samo odgodile.

Filip Zubčić je tako ponovo vlasnik dva najbolja naša rezultata, 8. u veleslalomu i 11. u slalomu. Osmo mjesto iz veleslaloma nije ono što bi njega zadovoljilo, ali je na razini rezultata ove sezone i potvrda da nije predaleko od onoga što želi, a druga vožnja slaloma mu je vratila osmijeh na lice. Činjenica da je samo Henrik Kristoffersen bio brži od njega ima svoju težinu, ali uz uvjet da to ne ostane samo izdvojeni slučaj.

Tri preostala muška slalomska rezultata, tri neulaska u prvih 30 u prvoj vožnji, a u svjetlu činjenice da je na SP konkurencija osjetno slabija nego u Svjetskom kupu, ne mogu dobiti nikakvu drugu ocjenu nego - jako loše.

Ovo je osam stvari po kojima ćemo pamtiti Svjetsko prvenstvo u Courchevelu i Méribelu.


Mikaela Shiffrin izbrojila do 14

Mikaela Shiffrin je SP počela nezavršenom kombinacijom što je odmah vratilo fokus na ZOI 2022. u Pekingu gdje nije osvojila niti jednu medalju, a čak tri utrke nije završila. No, brzo se Amerikanka vratila na pravi kurs, a to u njezinom slučaju znači - približavanje ili skidanje rekorda. I nije ju poremetilo ni to što ju je trener kao "uvrijeđena frajla" napustio usred SP-a nakon što mu je rekla da želi promjene u ekipi na kraju sezone.

Osvojila je srebro u super G-u, potom svoje prvo svjetsko zlato u veleslalomu što je vrlo emotivno proslavila i zaključila SP srebrom u slalomu. Objektivno, slalomsko zlato je jednako ona izgubila, koliko ga je Kanađanka St-Germain osvojila, ali ostaje činjenica da je na šest uzastopnih SP-a osvojila šest medalja u slalomu (četiri zlata u nizu, pa broncu i srebro).

Ukupno je došla do 14. svjetske medalje, sedam je zlatnih i trebaju joj još dvije medalje da bi preskočila i Christl Cranz, skijašicu koja je 30-tih godina prošlog stoljeća skupila 15 odličja na SP-ima. Još jedan rekord koji joj je u dosegu jer ima samo 27 godina.

image

Mikaela Shiffrin

JEFF PACHOUD/Afp


Odermattov savršeni spust

Marco Odermatt je posljednje dvije sezone prvo ime svjetskog skijanja, a to je bio i na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj. Jedini je osvojio dva zlata - očekivano u veleslalomu, ali ne toliko dominantno kao što se očekivalo i manje očekivano u spustu do kojega je došao savršenom vožnjom.

- Nevjerojatno je kakvu je vožnju imao. Kakav skijaš. Znam da ga mogu pobijediti, ali ovaj put je bio predobar - rekao je Aleksander Aamodt Kilde.

Odermatt je skijao i super G i bio silno razočaran što nije uspio osvojiti medalju u disciplini u kojoj, kao i u veleslalomu, dominira ove sezone (svih šest utrka na postolju, četiri puta pobjednik), ali četvrto mjesto je brzo zaboravljeno nakon što je spojio zlata u spustu i veleslalomu.

Odermattov savršeni spust je definitivno nešto što je obilježilo ovo SP.

image

Marco Odermatt

LIONEL BONAVENTURE/Afp


Grk više neće morati ‘žicati‘ prijatelje

AJ Ginnis skija 26 od svojih 28 godina, većinu toga vremena proveo je u anonimnosti i nakon svakog udarca nastavljao dalje. Zato što se nije mogao odlijepiti od skijanja i zato što je imao oko sebe prijatelje koji su mu bili spremni pomoći, koliko god i sami malo imali.

I onda je u dva tjedna osvojio drugo mjesto u Svjetskom kupu i srebro na Svjetskom prvenstvu. Što će to značiti za njegovu karijeru?

- Promjenu igre - nasmijao se Ginnis.

U prijevodu, više neće morati "žicati" novac za nastupe...

- Pomagali su mi neki mali sponzori, "skijaški luđaci", svi prijatelji - rekao je u jednom intervjuu nakon osvojenog srebra.

Od 2020. skija za Grčku, zemlju u kojoj je rođen (otac je Grk) i u kojoj je živio do 12. godine, ali ne zato što je dobio "nemoralnu novčanu ponudu". Članovi njegove male ekipe, sastavljene od starih prijatelja s fakulteta koji su mu pomagali na utrkama, češće spavali u automobilu, nego u hotelskim sobama. Sad više neće morati.

image

AJ Ginnis

LIONEL BONAVENTURE/Afp


St-Germain najveće iznenađenje prvenstva

Senzacionalni pobjednici ili osvajači medalja nisu nikakva novost na velikim natjecanjima, bilo ih je nekoliko i na ovom SP, ali najveće je slalomska svjetska prvakinja Laurence St-Germain.

Kanađanka nikad nije bila više od šestog mjesta u Svjetskom kupu, ove je sezone tek 18. u poretku slaloma u Svjetskom kupu, nikad nije bila ni neki ekstra talent kojeg su ozljede usporile, a uzela je zlato u utrci u kojoj je Shiffrin imala 61 stotinku prednosti u odnosu na nju iz prve vožnje i Amerikanka je "samo trebala pokupiti očekivano". Ali nije i Kanađanka je napravila "nemoguće".

Potpuno neočekivana je bila i pobjeda Švicarke Jasmine Flury u spustu. Nitko nije očekivao ni brata i sestru Haaser, Ricardu i Raphaela, na postoljima u kombinaciji ili Kanađanina Jamesa Crawforda sa zlatom u super G-u, a da nije bilo Chamonixa prije samo dva tjedna, srebro Grka AJ Ginnisa u slalomu bilo bio kao da je pao s neba. Ili s Olimpa.

image

Laurence St-Germain

FABRICE COFFRINI/Afp


Norvežani su sve veća sila

Švicarci su najuspješnija nacija SP-a, jedini s tri zlata, a ukupno su skupili sedam medalja. Amerikanci (čitaj Shiffrin), Kanađani (dva neočekivana zlata), Talijani (skijašice) i Norvežani završili su SP s po dva zlata. U ovoj priči je posebno zanimljiva Norveška koja je uz dva zlata osvojila najviše medalja od svih - devet u pet disciplina. Po četiri u ženskoj i muškoj konkurenciji i ekipnu. Osvojili su isti broj zlata kao i prije dvije godine, ali ukupno šest medalja više.

Četiri norveške medalje su iz paralelnih utrka, ali imaju i tri iz brzih (dva srebra Aleksandera Aamodta Kildea i bronca Kajse Vickhoff Lie) i dvije iz tehničkih (zlato Kristoffersena u slalomu i bronca Mowinckel u veleslalomu), a još im je Lucas Braathen dva tjedana prije SP-a završio na operaciji slijepog crijeva, Atle Lie McGrath morao napustiti SP zbog ozljede, a Alexander Steen Olsen sa samo 21 godinom pokazuje da bi im se brzo mogao pridružiti na postoljima u Svjetskom kupu... Mali sustav u odnosu na Švicarce ili Austrijance, ali rade strašan posao.

image

Aleksander Aamodt Kilde

LIONEL BONAVENTURE/Afp


Austrijancima ‘utješne nagrade‘ nisu dovoljne

Austrija je osvojila isti broj odličja kao i Švicarska (7), ali ima jedan mali problem. Odnosno, jako veliki ako se pita njihovu javnost. Niti jedno odličje nije bilo zlatno, a to im se dogodilo prvi put nakon 1987. godine.

U utrkama tehničkih disciplina osvojili su tek jedno odličje (bronca Marca Schwarza u veleslalomu). Da su njihovi skijaši uspjeli zadržati "zlatne pozicije", koje su držali nakon prvih vožnji u veleslalomu (Schwarz) i slalomu (Feller) raspoloženje bi bilo drukčije, ali nisu. Usput, ostali su i bez ijednog odličja u obje brze muške discipline.

Koliko god se čelnici tješili ukupnim brojem odličja ostaje činjenica da nema zlata, a prije dvije godine u Cortini su ih osvojili pet.

image

Marco Schwarz

LIONEL BONAVENTURE/Afp


Hirscheru njegovi skijaši donijeli cijeli komplet medalja

Marcel Hirscher je ušavši u proizvodnju skija rekao "osvojit će pobjedu u Svjetskom kupu", ali sasvim sigurno se ni on nije nadao da će već u prvoj sezoni dobiti i pobjede u Svjetskom kupu i cijeli komplet medalja sa Svjetskog prvenstva.

Henrik Kristoffersen je na Hirscherovim skijama osvojio zlato u slalomu, a drugi Hirscherov "vozač", kojeg se često zaboravlja, također Norvežanin Timon Haugan osvojio je broncu u pojedinačnoj paralelnoj utrci i srebro u ekipnom paralelu.

image

Henrik Kristoffersen

JEFF PACHOUD/Afp


Goggia, Vlhova, Kriechmayr i Gut-Behrami praznih ruku

Svako veliko natjecanje ima svoje junake, iznenađenja i gubitnike. Jedan iz posljednje kategorije je svakako Austrijanac Vincent Kriechmayr. Ove sezone jedini pobjednik spusta u Svjetskom kupu osim Kildea i to tri puta, a prije dvije godine svjetski prvak i u spustu i u super G-u. Na ovom SP? Samo 11. u spustu i 12. u super G-u.

Talijanka Sofia Goggia je na SP došla s 4 pobjede i jednim drugom mjestu u spustu ove sezone i ostala bez plasmana, dok je u super G-u bila 11. Trenutačno najboljoj spustašici definitivno ne leže Svjetska prvenstva na kojima u ovoj disciplini ima četvrto mjesto (2017.), 15. (2019.) i 22. (2013.).

Praznih ruku je ostala i velika Švicarka Lara Gut-Behrami, koja je na posljednja dva velika natjecanja osvojila ukupno pet medalja - ZOI 2022. (zlato i bronca), SP 2021. (dva zlata i bronca). Na ovom SP je bila četvrta u veleslalomu, šesta u super G-u i deveta u spustu.

Petra Vlhova je prije dvije godine u Cortini skijala pet disciplina (propustila samo spust) i osvojila srebra u slalomu i kombinaciji. Sad se odlučila samo za tehničke discipline, ali olimpijska pobjednica u slalomu iz Pekinga 2022. i svjetska prvakinja u veleslalomu 2019. nije osvojila ništa. U slalomu je bila peta, a u veleslalomu sedma.

image

Lara Gut-Behrami

JEFF PACHOUD/Afp

Linker
14. studeni 2024 23:51