DAMIR KRAJAČ/Cropix
ODLIČAN START

Hrvatska oduševila na otvaranju SP-a. U zagrijavanju za Španjolce deklasirali neugodnog suparnika

Izabranici Ivice Tucka u prvoj su utakmici prvog kruga svladali Australiju s 13:8
Piše: SN, HinaObjavljeno: 05. veljača 2024. 12:32

Hrvatska - Australija 13:8 (5:1, 4:2, 2:2, 2:3)

Doha, plivalište Aspire Dome. Gledatelja 20. Suci: Zwart (Nizozemska) i Kun (Mađarska).

HRVATSKA: Bijač (10 obrana), Burić 1 (1-1), Fatović 2, Lončar 2, Lazić 2, Vukičević, Žuvela 3, Marinić Kragić 1, Vrlić 1, Butić, Harkov, Anić, Kržić 1.

IZBORNIK: Ivica Tucak.

AUSTRALIJA: Porter (8 obrana), Lambie, Ford, Negus, Power, Merčep 1, Pavillard 2 (1-1), Byrnes, Maksimović 1, Poot 1, B. Edwards 1, Hedges, Berehulak 2.

IZBORNIK: Tim Hamill.

PETERCI: Hrvatska 1-1, Australija 1-1. OSOBNE POGREŠKE: Hrvatska 9, Australija 15. TREĆA OSOBNA POGREŠKA: Kržić (27), Ford (31).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Hrvatska 9-14 (65%), Australija 3-8 (38%).

Hrvatski vaterpolisti su pobjedom otvorili Svjetsko prvenstvo u Dohi svladavši u 1. kolu Australiju s 13:8 (5:1, 4:2, 2:2, 2:3).

Dvadeset dana nakon što su u finalu Eura u Zagrebu izgubili od Španjolske, hrvatski vaterpolisti morali su u pustinjski Katar na poprište Svjetskog prvenstva - i to sve u olimpijskoj godini. Iako su se mnogi pribojavali prvog sraza s Australijom, koja je vrlo opasna reprezentacija, kao i umora i energetskog pražnjenja zbog nedavnog Eura kojemu smo bili domaćini, Hrvatska je nikad lakše došla do pobjede nad Australijom.

Barakude su u Katar došli bez Luke Bukića i Tonija Popadića, dakle, praktički u najjačem mogućem sastavu. Protiv Australije je Hrvatska krenula sjajno, s po dva gola Lorena Fatovića i Rina Burića, jednim Marka Žuvele, te čvrstom obranom, dolazimo zarana do prednosti od 5:1 i to je odvelo utakmicu u mirnije razdoblje. U drugoj četvrtini ta prednost je narasla na čak 7:1 i 8:2, a dokraja je pao intenzitet, pa je na kraju bilo "plus 5" za Hrvatsku.

Fatović, Burić, Žuvela, Franko Lazić, Luka Lončar i Jerko Marinić Kragić zabili su po dva gola, a Marko Bijač je imao 11 obrana.

U drugom susretu skupine Španjolska je s 21:5 svladala Južnu Afriku.

Hrvatska u srijedu igra protiv europskih prvaka Španjolaca, a u petak se sastaje sa Južnom Afrikom.

Izbornik Ivica Tucak je prije početka naglašavao da je glavni cilj Barakuda plasman na Olimpijske igre u Parizu, a to bi ostvarili plasmanom u četvrtfinale ovog SP-a.

Na olimpijskom turniru u Parizu bit će 12 momčadi. Osam sastava je već poznato i to su - Francuska (domaćin), Mađarska i Grčka (finalisti prošlog SP u Fukuoki 2023.), Španjolska (prvak Europe 2024.), SAD (pobjednik Panameričkih igara), Japan (pobjednik Azijskih igara), Australija (predstavnik Oceanije) i Južna Afrika (predstavnik Afrike).Trenutačno nepopunjena četiri mjesta dat će SP u Dohi odnosno četiri najbolje plasirane momčadi na ovom SP, a koje u ovom trenutku još nemaju olimpijsku vizu.

Gotova je utakmica, Hrvatska je pobijedila s 13:8.

Mirno su hrvatski vaterpolisti pobijedili na otvaranju Svjetskog prvenstva. Silovito su izabranici Ivice Tucka krenuli u utakmicu, došli do velike prednosti u prvoj četvrtini, sve 'podebljali' u drugoj pa smo u posljednje dvije dionice mogli igrati nešto ležernije. Sljedeća utakmica je za dva dana protiv Španjolske.

13:8 Brza akcija vaterpolista Australije rezultirala je golom Edwardsa.

13:7 Berehulak je postigao svoj drugi gol na utakmici iz akcije koju je Australija odigrala s dva centra.

13:6 Nešto više od minutu prije kraja utakmice Lazić postiže gol s igračem više.

12:6 Odlično odrađena akcija s igračem više. Asistirao je Fatović, pogodio Lončar.

11:6 Posljednju četvrtinu golom je otvorio Maksimović, srpski vaterpolist koji igra za Australiju.

Završena je treća četvrtina.

Hrvatska je malo stala s tempom, ovo razdoblje je završilo rezultatom 2:2.

11:5 Nekoliko je minuta Hrvatska bila bez gola sve do sada kada je Marinić-Kragić postigao svoj drugi gol na utakmici. Ostalo je nešto više od jedne minute do kraja treće četvrtine.

10:5 Vukičević je skrivio peterac, a iskoristio ga je Pavillard.

10:4 Poot je postigao lijepi gol iz daljine. Pucao je sa sredine u situaciji s igračem više, a Bijač ništa nije mogao napraviti.

10:3 Lazić je svojim prvim golom na utakmici otvorio treću četvrtinu.

Gotova je druga četvrtina.

Nakon 5:1 u prvoj četvrtini, drugi dio je Hrvatska dobila rezultatom 4:1. Nastavljaju naši vaterpolisti s dobrom igrom na obje strane - prilično sigurno u napadu, posebno u situacijama s igračem više. U obrani igramo čvrsto, Australija nema previše šansi za postizanje gola.

9:3 Novi gol Žuvele u novoj situaciji s igračem više.

8:3 Pavillard je postigao treći gol za Australiju.

8:2 Novi gol za Hrvatsku. Postigao ga je Marinić-Kragić.

7:2 Evo i Australaca s igračem više. Gol je postigao Berehulak i to nakon što je Bijač prvi pokušaj obranio, ali lopta se odbila do Australaca te je Berehulak uspio zabiti gol.

7:1 Nastavljamo sa savršenom igrom s igračem više. Sada ga je realizirao Kržić na asistenciju Lazića.

6:1 Prvi gol u drugoj četvrtini je postigao Lončar u još jednoj situaciji u kojoj je Hrvatska imala igrača više.

Gotova je prva četvrtina.

Hrvatska je sjajno ušla u utakmicu i došla do sigurne prednosti od 5:1.

5:1 Kakav gol! Opucao je Žuvela iz daljine i 'probio' australskog vratara za sigurno vodstvo.

4:1 Peterac je izborio Vrlić, a iskoristio ga je Burić. Hrvatska je sigurno krenula u utakmicu.

3:1 Odlična akcija s igračem više je završila golom 'sa stative' Burića za 3:1.

2:1 Lijep je gol za Australiju u situaciji s igračem više postigao Merčep, Hrvat koji igra za australsku reprezentaciju.

Hrvatska odlično izgleda u fazi obrane. Australija u četiri napada praktično nije došla do šuta.

2:0 Fatović je dobro ušao u utakmicu i postigao još jedan gol.

1:0 Vodi Hrvatska, a prvi gol je postigao Fatović koji je bio siguran u situaciji s igračem više.

Počela je utakmica. Prva lopta je za Hrvatsku.

11.11 U prvoj utakmici dana u skupini A, Španjolci su odradili lagani pucački trening protiv Južne Afrike. Bilo je 21:5 za aktualne prvake Europe.

Španjolska će Hrvatskoj biti suparnik u srijedu u 17 sati, a u petak u 14 sati u zadnjoj utakmici prvog kruga Barakude igraju protiv Južne Afrike.

10.10 Uoči starta Svjetskog prvenstva, Ivica Tucak dao je veliki intervju za Sportske novosti u kojem je, između ostalog, poručio da je primarni zadatak u Dohi izboriti Olimpijske igre, "uopće me ne zanima kako".